10 PRZYKAZAŃ MŁODEGO PIŁKARZA

Młodzi piłkarze FOOTBALL PROJECT oraz Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

W dobie czasów ciągłego pędu za doskonałością i wzajemnej rywalizacji, pozytywne ale także negatywne skutki tego zjawiska odczuwamy wszyscy na własnej skórze. Występuje ono wszędzie. Tak samo w małych miejscowościach, jak też w dużych aglomeracjach miejskich mamy do czynienia z różnymi klubami sportowymi i ciągłą rywalizacją między ich zawodnikami. Na co dzień mogą uczyć się w jednej szkole, w tej samej klasie, lecz w przypadku organizowanych zawodów sportowych oraz meczy piłkarskich – owi koledzy i koleżanki stają po przeciwnych stronach, grając w drużynach innych klubów sportowych.

Kochani Rodzice i Opiekunowie – w trosce o prawidłowy rozwój naszych pociech, o zachowanie wzajemnego poszanowania w stosunku do kolegów i koleżanek – przedstawiamy poniżej pewne kanony, wartości, które w naszym mniemaniu powinny być drogowskazem dla każdego z nas. Zachęcamy Was do monitowania codziennego postępowania naszych dzieci wobec ich kolegów i koleżanek.

10 PRZYKAZAŃ MŁODEGO PIŁKARZA

 

  1. Zawsze graj Fair Play.

Wygrana nie ma żadnej wartości, jeśli była wynikiem nieuczciwości. Oszukiwanie jest sprawą łatwą, ale nie przynosi przyjemności. Współzawodnictwo przestrzegające zasady czystej rywalizacji nie tylko wymaga poświecenia i charakteru, ale także daje bardzo dużo satysfakcji. Fair Play jest zawsze nagradzane, nawet jeśli przegrasz mecz. Grając Fair Play zawsze będziesz szanowany, podczas gdy oszukiwanie przyniesie ci wstyd. Pamiętaj: to jest tylko mecz i rozgrywanie go bez zasad Fair Play jest bezsensowne.

  1. Graj zawsze aby wygrać, ale akceptuj przegraną z honorem!!!

Grać, aby wygrać jest celem meczu i starań każdego piłkarza. Zawsze graj, z myślą i wiarą w wygraną. Zawsze graj do ostatniego gwizdka sędziego. Ale pamiętaj, nikt nie ma licencji na wygranie każdego meczu. Jeden mecz wygrasz, a inny przegrasz. Ucz się przegrywać z honorem: nie szukaj winnych, prawdziwe powody zawsze są widoczne. Gratuluj przeciwnikom, nie obwiniaj sędziego lub innych. Postaraj się w następnym spotkaniu grać lepiej. Ci co przegrywają z honorem są bardziej respektowani, niż ci co przegrywać nie umieją.

  1. Przestrzegaj przepisów piłki nożnej.

Wszystkie dyscypliny potrzebują reguł i zasad. Bez nich na boisku panował by chaos. Przepisy piłki nożnej są proste i łatwe do nauczenia. Upewnij się, że je znasz. Pomoże ci to lepiej zrozumieć piłkę nożną jako sport, jak również pomoże ci to stać się lepszym piłkarzem. Przestrzeganie przepisów sprawi że mecz będzie dla ciebie przyjemnym doznaniem.

  1. Szanuj przeciwnika, kolegów z zespołu, sędziów, działaczy i kibiców.

Fair Play znaczy szacunek. Szacunek jest częścią piłki nożnej. Bez przeciwników nie było by meczu. Wszyscy mamy te same prawa, uwzględniając również prawo do poszanowania. Ci z którymi grasz są twoimi kolegami. W twoim zespole wszyscy mają równe prawa. Sędziowie są po to aby utrzymywać dyscyplinę. Zawsze akceptuj ich decyzję bez kłótni, a inni pójdą twoim śladem i każdy mecz będzie przyjemniejszym doświadczeniem. Działacze są również częścią widowiska i muszą być traktowani z szacunkiem. Kibice dają widowisku atmosferę i każdy z nich chce zobaczyć mecz grany na wysokim poziomie, ale z zasadami Fair Play.

  1. Promuj piłkę nożną.

Piłka nożna jest najwspanialszą dyscypliną sportu. Jednak zawsze będzie potrzebować pomocy w podtrzymaniu tej reputacji. Zawsze myśl o tym, jak twoje postępowanie może mieć wpływ na wizerunek dyscypliny którą uprawiasz. Wspieraj innych i zachęcaj do oglądania i grania w piłkę według zasad Fair Play. Pomagaj innym korzystać z radości i przyjemności grania w piłkę. Bądź jej ambasadorem.

  1. Popieraj tych, którzy bronią dobrego imienia piłki nożnej.

Dobre imię piłki nożnej przetrwało gdyż większość ludzi kochających ten sport to ludzie szczerzy i oddani idei czystej i zdrowej rywalizacji. Czasem ktoś uczyni coś bardzo specjalnego i zasługuje na naszą aprobatę i szczególną uwagę. Taka osoba zasługuje na rozgłos, aby inni to docenili i postępowali podobnie. Swoim pozytywnym zachowaniem przyczynisz się do promowania nie tylko tej osoby, ale także sportu który kochasz.

  1. Zawsze sprzeciwiaj się korupcji, narkotykom, rasizmowi, przemocy, hazardowi i innym negatywnym aspektom występującym w sporcie.

Popularność piłki nożnej niesie za sobą różne negatywne i niebezpieczne aspekty. Uważaj na pokusy, takie jak narkotyki i chęć zwycięstwa z użyciem jakichkolwiek nieczystych form rywalizacji. Narkotyki nie mają miejsca w piłce nożnej lub jakimkolwiek innym sporcie , czy społeczeństwie. Pomóż wykopać rasizm i ksenofobię z każdej dziedziny życia, nie tylko sportu. Traktuj wszystkich tak samo bez względu na ich pochodzenie, wyznanie, czy kolor skóry. Pokaż zero tolerancji hazardowi. Pamiętaj, piłka nożna nie chce przemocy, nawet ze strony twoich kibiców. Piłka jest sportem i manifestem pokoju.

  1. Pomóż innym walczyć z problemem korupcji.

Czasem możesz usłyszeć, że ktoś kogo znasz uległ pokusie i prowadzi działania nie mające nic wspólnego z Fair Play. Pomóż im, oni potrzebują twego wsparcia. Twoja pomoc da im siłę do odrzucenia pokus i razem stworzycie mocną linię defensywy.

  1. Demaskuj tych, którzy starają się dać złe imię dyscyplinie którą kochasz.

Nie bój się stawać w obronie piłki przeciwko ludziom, którzy starają się przypisać piłce złe imię. Lepiej jest ujawnić osoby i ich postępowanie zanim dokonają się zniszczenia związane z ich negatywną działalnością. Bierna postawa wobec złego postępowania jest również złym postępowaniem. Demaskuj tych, którzy próbują niszczyć dobre imię piłki nożnej.

  1. Postępuj i promuj piłkę tak, aby uczynić świat lepszym miejscem do życia. 

Piłka nożna dowiodła światu, że posiada ogromną moc. Moc, która czyni Naszą Planetę lepszym miejscem do życia. Staraj się aby twoje uczestnictwo promowało pokój, równość, zdrowie i możliwość edukacji dla każdego. Stań się ważnym ogniwem tego ogólnoświatowego fenomenu.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Kadra szkoleniowa Football project